Τρέντο – Άρης 69-67: «Μαχαιριά» στο φινάλε

Ο – χωρίς Γκάλινατ, Σανόγκο και Τολιόπουλο – έφτασε μία ανάσα από μία επική ανατροπή από το -15 του 33’ (62-47), όμως το καλάθι του Έλις στο 1’’ τον καταδίκασε σε ήττα με 69-67 από την Τρέντο.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης, με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνει να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Ένα 7-0 για την Τρέντο, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, μετέτρεψε το 17-19 σε 24-19, όμως ο Άρης επέστρεψε άμεσα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 32-32.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα της τρίτης περιόδου. Η Τρέντο ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα 7-0 για το 39-32, ενώ πέντε πόντοι του Γκραζιούλις και τρεις του Μπάλντγουιν… εκτόξευσαν την διαφορά στο +13 για τους γηπεδούχους (47-34). Ο Άρης απάντησε με ένα 7-0 για το 47-41, όμως Χαμπ και Κουκ επανάφεραν την Τρέντο σε διψήφιο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +10 (53-43). Η Τρέντο έφτασε μέχρι το +15 στο 33’ (62-47), όμως ο Άρης δεν το έβαλε κάτω. Οι «κιτρινόμαυροι» επιχείρησαν την μεγάλη επιστροφή και με ένα εκπληκτικό 3-17, έφεραν το ματς στον πόντο (65-64). Ο Μπάλντγουιν πέτυχε το 67-64, όμως Μποχωρίδης και Χαρέλ ισοφάρισαν σε 67-67 στα 4’’. Εκεί, όμως, που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, το καλάθι του Έλις στο φινάλε… λύτρωσε την Τρέντο και.. .καταδίκασε τον Άρη, που είδε την επική του ανατροπή να πηγαίνει στράφι, με την ήττα του με 69-67 να τον ρίχνει στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67

Οn fire: Εξαιρετικός ο Χάρελ με 24 πόντους

Ξεχώρισαν: Εννιά πόντους σημείωσε ο Κατσίβελης και οκτώ ο Μποχωρίδης, ενώ για την Τρέντο, 15 πόντους σημείωσε ο Μπάλντγουιν.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +15 για την Τρέντο (62-47) στο 33’

Διαιτητές: Ντραγκόγεβιτς, Γιούρατς, Πόροβιτς