Γκραν Κανάρια - Άρης 93-65 : Έπεσαν "αμαχητί οι Θεσσαλονικείς

Εκτός έδρας ήττα με 93-65 υπέστη ο Άρης από την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία. Oι γηπεδούχοι συνεχίζουν το 10/10 στην βαθμολογία , ενώ για τον Άρη αυτή είναι η έβδομη ήττα του.

Με τέρμα τα γκάζια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι αφού πετούσαν φωτιές στην επίθεση βάζοντας 29 πόντους από την πρώτη και όλας περίοδο. Ο Άρης ενώ ήταν μπροστά στο σκορ (13-11) , οι γηπεδούχοι έκαναν ένα καταπληκτικό 14-0 σερί με τις τρίποντες βόμβες του Αλμπισί , του Σλότερ και του Σάλβο και από πολύ νωρίς έχτιζαν την διαφορά του σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν να ρίξουν την σε μονοψήφιους αριθμούς με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν , συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την γραμμή των 6.75 και βρέθηκαν να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 11 μπροστά.(49-38).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από τους Κανάριους Νήσους , μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν όσο πιο νωρίς γίνεται το ματς.Έπαιξαν σπουδαίες άμυνες τις οποίες μετουσίωναν σε καλάθια στην επίθεση με τους Λάμμερς και Πρκατσίν , με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 22 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-50) . Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε πιο πολύ διαδικαστικού χαρακτήρα , με τους γηπεδούχους να διευρύνουν την επί μέρους διαφορά και τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν , η Γκραν Κανάρια πανηγύρισε την δέκατη συνεχόμενη νίκη της με σκορ 93-65.

On fire: Εξαιρετικός αλλά μόνος του ο Τολιόπουλος πέτυχε 18 πόντους.

Ξεχώρισαν : Από μεριάς γηπεδούχων πρώτος Πρκατσίν 13 πόντους και Σλότερ , Λάμμερς και Σάλβο με 11 , ενώ από μεριάς φιλοξενούμενων ο Σόουζα είχε 10 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά:Το +30 των Γκραν Κανάρια 93-63

Τα δεκάλεπτα:29-17,49-38,72-50,93-65