Άρης - Λιετκαμπέλις 69-60: Επιστροφή στις νίκες για τους Θεσσαλονικείς

Μετά από 4 σερί ήττες ο Άρης επανήλθε στις νίκες στο Eurocup επικρατώντας με 69-60 της Λιετκαμπέλις στο Nick Gallis Hall.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο και ο Άρης πήγε στην δεύτερη περίοδο με ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (18-16). Εκεί,οι κίτρινοι ανέβασαν τον βαθμό της αμυντικής τους συγκέντρωσης και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 με τρίποντο του Τολιόπουλου (30-20). Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 35-24 με τον Άρη να δέχεται μόλις 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο,όπως ήταν λογικό,οι Λιθουανοί πίεσαν για την ανατροπή και έφτασαν έως και το -1 με καλάθι και φάουλ του Σιρβίντις (41-40) και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 με καλάθι του Λελεβίτσιους (47-44). Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (56-57),όμως σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Καστρίτη έτρεξε ένα επιμέρους 13-3 και έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 69-60 με τρίποντο του Χάρελ στα 2" πριν την λήξη.

On fire: Ο Ρόνι Χάρελ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της ελληνικής ομάδας.

Ξεχώρισαν: Ο Τολιόπουλος με 16 πόντους και ο Σιρβίντις για τους Λιθουανούς με ισάριθμους πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 35-23 στο 19'38".