Κλουζ – Άρης 90-74: «Πλήρωσε» το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Ο Άρης δεν τα κατάφερε στην Ρουμανία, γνωρίζοντας την ήττα από την Κλουζ με 90-74, με τους «κιτρινόμαυρους» να… πληρώνουν το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο, (31-16). Στο 6-8 έπεσε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, στο 10-4 ανέβηκαν οι Ρουμάνοι.

Ο Άρης… άργησε κάτι παραπάνω από 2 λεπτά να μπει στο παιχνίδι, δίνοντας το δικαίωμα στην Κλουζ να προηγηθεί με 9-0. Ο Τολιόπουλος… έσπασε το ρόδι με τρίποντο (9-3), με τους «κιτρινόμαυρους», όμως, όχι απλά να επιστρέφουν άμεσα, αλλά και με έξι σερί πόντους του Ντε Σόουζα, να περνάνε μπροστά με 11-10. Μπλούμπεργκς και Γκάλινατ πέτυχαν το 15-18, όμως το φινάλε άνηκε στους Ρουμάνους, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-22. Κακό το ξεκίνημα της ομάδας της Θεσσαλονίκης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με ένα επιμέρους 11-2, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 34-24. Χάρελ και Μπλούμπεργκς μείωσαν σε 41-36, όμως η Κλουζ κράτησε το υπέρ της προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά με 45-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε… πανωλεθρία για τον Άρη..  Συνεχόμενα τρίποντα των Τζόουνς και Σίλεϊ… εκτόξευσαν την διαφορά των γηπεδούχων στο +13 (55-42).  Ο Γκάλινατ με τρίποντο μείωσε στους 10 (55-45), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Κλουζ να τρέχει ένα επιμέρους 12-5 για το 67-50, τον Κέιτ με 2/2 βολές να στέλνει την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (74-52) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ρουμάνους μπροστά με 76-54. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο, καθώς η αντεπίθεση του Άρη ξεκίνησε αργά (85-74 στο 38’), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να γνωρίζει την ήττα με 90-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74

Οn fire: 18 πόντους σημείωσε ο Κατέ για την Κλουζ.

Ξεχώρισαν: Στιπάνοβιτς και Τζόουνς είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Άρη, ο Ντε Σ΄όουζα είχε 14 πόντους και ο Σταρκ 13.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +24 για την Κλουζ (80-56) στο 32'

Διαιτητές:  Ραντόικοβιτς, Μπουμπέρτ, Μπίτνερ