Άρης – Μπουντούτσνοστ 76-75: Νίκη – Χρυσάφι με… λυτρωτή Γκάλινατ

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup, σημείωσε ο Άρης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε από το -11 απέναντι στην Μπουντούτσνοστ και με φόλοου κάρφωμα του Γκάλινατ στην εκπνοή, επικράτησε με 76-75.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να ξεκινά καλύτερα, να προηγείται με 14-11 και 17-13, όμως η Μπουντούντσνοστ έκλεισε την πρώτη περίοδο με ένα 5-0 που την έφερε μπροστά με 18-17. Τολιόπουλος και Μποχωρίδης έδωσαν νέο προβάδισμα στον Άρη με 24-23, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, αυτή τη φορά με ένα εντυπωσιακό 11-0, που τους έφερε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (24-34). Ο Ράιτ πέτυχε το 25-36, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Άρη να επιστρέψει και με ένα 9-2 μείωσε στους τέσσερις (34-38), προτού ο Ράιτ γράψει το 34-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Η Μπουντούτσνοστ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ράιτ και Τανάσκοβιτς να πετυχαίνουν τοι 41-49, τον Μαγκί με τετράποντο να φέρνει και πάλι την ομάδα του στο +10 (45-55) και τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα εννιά πόντων (54-63). Ο Άρης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα στο ματς, με τους «κιτρινόμαυρους», με πρωταγωνιστές τους Σανόγκο, Χάρελ και Τολιόπουλο, να ξεκινούν το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό 12-3, που έφερε το ματς στα ίσα (66-66). Η μάχη μέχρι εσχάτων συνεχίστηκε, με τους Γκάλινατ και Τολιόπουλο, με ένα 5-0 να μετατρέπουν το 66-68 σε 71-68. Ράιτ και Φερέλ απάντησαν με το ίδιο νόμισμα για το 71-73, ο Τολιόπουλος με τρίποντο πέτυχε το 74-73, ο Τζόουνς στα 69’’ πέτυχε το 75-75, όμως τον τελευταίο λόγο είχαν οι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα ο Γκάλινατ, που με φόλοου κάρφωμα, μετά από άστοχο τρίποντο του Χάρελ, διαμόρφωσε στην εκπνοή το τελικό 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-39, 54-63, 76-75

Οn fire: Εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τολιόπουλος, με 20 πόντους

Ξεχώρισαν: 14 πόντους, ανάμεσα τους και το κάρφωμα της νίκης, είχε ο Γκάλινατ. Για τους φιλοξενούμενους, Ράιτ και Φερέλ είχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για την Μπουντούτσνοστ (25-36) στο 17’.

Διαιτητές:  Πέρες, Κοβάλτσκι, Τζιοβανέτι