Άρης – Μπουργκ 68-76: Υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των πρωτοπόρων

Ο Άρης ήταν μαχητικός απέναντι στην πρωτοπόρο του Β’ ομίλου Μπουργκ, όμως στο φινάλε υπερίσχυσε η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, που έφτασαν στην νίκη με 76-68. Στο 7-9 έπεσε η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης του «Αλεξάνδρειου». Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπουργκ ήταν σαφέστατα ανώτερη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-4 και 15-8. Ο Γκάλινατ μείωσε σε 15-10, όμως ένα 7-0 στα τελευταία 82’’ για την Μπουργκ, έφερε το παιχνίδι στο 10-22, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να εμφανίζεται… μεταμορφωμένος. Ένα γρήγορο τετράποντο του Σταρκ μείωσε σε 14-22 και παρά το 5-0 της Μπουργκ για το 14-27, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν βρει ρυθμό. Χάρελ και Τολιόπουλος, με δύο τρίποντα, μείωσαν σε 24-30, Γκάλινατ, Μπάνκστον και πάλι Τολιόπουλος μείωσαν σε 32-36, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Άρη να υπολείπεται πέντε πόντους (34-39).

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γκάλινατ, με το ξεκίνημα του β’ μέρους, έφεραν το ματς στα ίσα (39-39), όμως η Μπουργκ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγε εκ νέου με 41-48, προβάδισμα το οποίο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (51-59). Τολιόπουλος και Σανόγκο μείωσαν εκ νέου στους πέντε πόντους (60-63), όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μόργκαν και Ρισασέ, για το 60-69 στο 35’, ουσιαστικά έβαλαν τέλος στο παιχνίδι, με την Μπουργκ να παίρνει την νίκη με 76-68.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 34-39, 51-59, 68-76

Οn fire: Εξαιρετικός ο Ρισασέ με 20 πόντους.

Ξεχώρισαν: Γκάλινατ με 20 και Τολιόπουλος με 17 πόντους, ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, ενώ για την Μπουργκ, ο Μάσα είχε εννιά πόντους και ο Τζουλιέν με οκτώ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +13 για την Μπουργκ (14-27) στο 12’

Διαιτητές:  Γιαβόρ, Κόλιενσιτς, Σίλβα