Άρης-Τρέντο 84-77: 5η θέση και τώρα...Προμετέι

Με μέταλλο από ατσάλι και τεράστιο χαρακτήρα ο Άρης κέρδισε την Τρέντο στο γεμάτο Αλεξάνδρειο με σκορ 84-77 , με τους κιτρινόμαυρους να τερματίζουν στην 5η θέση και να συνεχίζουν στα Play In της διοργάνωσης με αντίπαλο την Προμετέι στην Ρίγα .

Το κακό ξεκίνημα της περιόδου (0-6) πλήρωσε ο Άρης στην αρχή του παιχνιδιού με την Τρέντο , να είναι εύστοχη με τον Κοούκ και τον Μπόλντγουιν και να προηγείται από την πρώτη περίοδο με διψήφια τιμή 15-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Τολιόπουλος πήρε την ομάδα του από τα χέρια και με ένα γρήγορο 9-0 , διαμόρφωσε το 24-25. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 με τον Αλβιτί , γεγονός που έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του ( 29-35) με τοςυ φιλοξενούμενους να κρατάνε αυτό το μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (34-41).

Στο δεύτερο μέρος , οι Θεσσαλονικείς με άμυνα μπετόν αρμέ ,αφού δέχθηκαν  μόνο 11 πόντους και  έκαναν  την αντεπίθεσή τους, χτυπώντας μέσα στην ρακέτα με τον Ντε Σόουζα και τον Χάρελ διαμορφώνοντας το 43-44. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπόλντγουιν έδωσε το +5 για την Τρέντο (43-48) , με τον Άρη να δείχνει για ακόμα μια φορά δύναμη και χαρακτήρα και μειώνει στον ένα πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-52). Δυνατό ξεκίνημα για την Τρέντο στην τελευταία περίοδο με τα τρίποντα του Ούντομ και του Χάμπ να την εκτοξεύουν στο +7 (57-64) , με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαρακτήρα και με το Τρίποντο του Χάρελ και την ευστοχία του Περσίδη , να περνάνε μπροστά με σκορ 66-65. Τα τρίποντα του Χαμπ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην Τρέντο 73-75 , όμως οι τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Σταρκ έβαλαν τον Άρη και πάλι σε θέση οδηγού (77-75). Οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν τις άμυνες στο τέλος , ήταν απόλυτα εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με σκορ 84-77 , με τον Αυτοκράτορα να κατακτά την 5η θέση στην κανονική διάρκεια και να διεκδικεί την πρόκρισή του από τα Play In της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-25,34-41,51-52,84-77

Οn fire: Καταλυτικός για ακόμα μια φορά για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος με 17 πόντους και 4 ασσίστ.

Ξεχώρησαν: Από τους γηπεδούχους ο Χάρελ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ , ενώ ο Ντε Σόουζα είχε 14 πόντους κι αυτός 7 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους 20 πόντους είχε ο Μπόλντογουιν και ακολούθησε ο Χάμπ με 15 πόντους και 6 ασσίστ.

Μεγαλύτερη διαφορά: To +11 της Τρέντο (13-24,9')

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπισάνγκ, Μπαένα, Μπουμπέρ

Screenshot 2024 02 07 at 22 28 01 Aris Midea Thessaloniki vs Dolomiti Energia Trento 7 February 2024 20 00 EuroCup