Προμετέι-Άρης 95-67: Το ευρωπαϊκό ταξίδι ολοκληρώθηκε στην Ρίγα

Βαριά ήττα υπέστη ο Άρης στην Ρίγα από την Προμετέι με σκορ 95-67 με αποτέλεσμα μια μαγική ευρωπαϊκή χρονιά να ολοκληρώνεται για τους κίτρινους.

Iσορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην αρχή του παιχνδιού , με την Πρόμετει να κάνει στα τελευταία λεπτά ένα 11-3 με τον Κλαβέλ και Μπάλβιν (23-13) , γεγονός που κράτησε την διαφορά σε διψήφιες τιμές στο τέλος του δεκαλέπτου (28-17). Τολιόπουλος και Μπάνκστον προσπαθούσαν να διατηρήσουν την διαφορά κοντά στους 10 πόντους , όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Κλαβέλ αύξησαν το χάντικαπ στους 21 πόντους ( 51-30) , με τον Χάρελ να διαμορφώνει το 51-32 σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουκρανοί ανέβασαν και άλλο την διαφορά τους κυρίως με τον Τατσένκο, τον Αγκάντα και τον Οντίασε μέσα από το ζωγραφιστό με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στους 24 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ο Χάρελ συνέχιζε να προσπαθεί μόνος , ενώ αργά "πήρε" μπροστά και ο Τολιόπουλος με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδ΄ισουν το παιχνίδι με σκορ 95-67.

Ο Άρης έκανε την υπέρβαση , όμως πολλο΄ι παίκτες του βρισκόντουσαν σε κακή βραδιά , ενώ ήταν πολλά και τα λάθη της ομάδας (19) με την αναλογία των ασσίστ (12) γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν από πολύ νωρίς με διψήφιες διαφορές και τον Άρη να κηνυγά το σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 51-32, 74-50, 95-67

On fire: O Kλαβέλ με 16 πόντους

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Ουκρανών ο Ταντσέκο και ο Αγκάντα είχαν και αυτοί απο 16 πόντους έκαστος , ενώ από πλευρά Άρη ο Χάρελ είχε 20 πόντους με 7  ριμπάουντ και ακολούθησε ο Τολιόπουλος με 13 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +31 της Πρόμετει (85-54, 33:10)

Screenshot 2024 03 06 at 21 30 25 Prometey Slobozhanske vs Aris Midea Thessaloniki 2024 03 06 19 00 EuroCup