Eurocup: Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ουλμ και Μπουργκ, επιβλητική Χάποελ Τελ Αβίβ, συνεχίζει αήττητη η Τουρκ Τέλεκομ

Δείτε όσα συνέβησαν στην τρίτη αγωνιστική του Eurocup.

Η Ουλμ αντιμετώπισε εκτ΄ος έδρας την Γουλβς στο Βίλνιους, με τους Γερμανούς να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 94-76 απέναντι στους Λιθουανούς, σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ ως και το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ περιόδου 10-26 "άλωσαν" τη λιθουανική πρωτεύουσα για να κάνουν το 3X3.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζουστίνιαν Τζέσαπ που σημείωσε 27 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Άντριους πέτυχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-45, 66-68, 76-94

Η Τουρκ Τέλεκομ φιλοξένησε τη Τσεντεβίτα, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται αλλά τελικά να υπερασπίζονται επιτυχ΄ως την έδρα τους, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 78-70, ξεκινώντας και αυτή με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στον όμιλο του Άρη.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κάιλ Αλεξ΄αντερ που πέτυχε double-double με 16 π΄οντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτη τον Γιοάν Μακουντού με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αλεκσέι Νίκολιτς και Γιάκα Μπλάζιτς, που σημείωσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 43-37, 57-52, 78-70

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Μπουργκ, η οποία πέρασε άνετα από την έδρα της Βενέτσια, χωρίς να αφήσει περιθώρια στους Ιταλούς, καθώς ήλεγχε τον αγώνα τον οποίο και "καθάρισε" στο τρίτο δεκάλεπτο, επικρατώντας με 66-88.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Κέβιν Κοκιλά, με 15 π΄οντους και 4 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν οι Καστανέδα και Πάνσα, που πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος. Από τους γηπεδο΄υχους, ξεχώρισε ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε που πέτυχε double-double, έχοντας 19 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-44, 53-76, 66-88

Η Χάποελ Τελ Αβίβ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Μπεσίκτας, της οποίας και επιβλήθηκε με 87-101 χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, με τους παίκτες του Στέφανου Δέδα να πετούν "φωτιές" στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, αφήνοντας το πόδι από το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την αναμέτρηση να έχει πια κριθεί.

Πολυτιμότερος του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Πάτρικ Μπέβερλι και Μάρκους Φόστερ να προσθέτουν από 16 π΄οντους αντίστοιχα. Από την ομάδα της Μπεσίκτας ξεχώρισε ο Ντέρεκ Νίνταμ που πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκ΄αλεπτα: 22-24, 41-54, 62-81, 87-101