Τσεντεβίτα Ολίμπια-Γκραν Κανάρια 60-75: Εκτός έδρας νίκη με καθοριστικό Έννις

Η Γκραν Κανάρια νίκησε εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 75-60 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-2, ενώ η Σλοβενική ομάδα έπεσε στο 3-6.

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε το παιχνίδι με πατημένο το γκάζι, καθώς προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-7).  Η Ισπανική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-27).

Οι "νησιώτες"  "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-48). Η Γκραν Κανάρια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 75-60.

Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Έννις και Πίστοβι με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο Φέρελ με 11 πόντους, με τους Μπλάζιτς και Έτζιμ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 7-23, 27-41, 48-63, 60-75