Προμηθέας-Μπουρζ 84-77: Επιστροφή στις νίκες στην Ευρώπη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας επικράτησε εντός έδρας της Μπουρζ με 84-77 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 3-8 (10η θέση), ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 4-8 (7η θέση).

Ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα με επτά πόντους (3' λεπτό), με την Μπουρζ να μειώνει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-19). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-34).

Αν και η Γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε σε τρεις περιπτώσεις, οι Πατρινοί βρήκαν απαντήσεις, ανέκτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπουρζ με 84-77

Περίοδοι: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77

On Fire: Ο Γουίλιαμς της Μπουρζ με 25 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 22:37 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 64-55 (οι εννέα πόντοι του Προμηθέα στο 32' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Χαντ και Ρει με 18 πόντους έκαστος. Από την Μπουρζ ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Σουλαιμόν με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Βικλίτσκι, Γιούρας, Πέτεκ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ασίστ), Γκραντ 6, Γκάντι 2, Χαντ 18 (8/10 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 17 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκίκας (10 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμπσον 17 (5/6 τρίποντα), Άντριτς

ΜΠΟΥΡΖ (Λεγκνάμ): Μπούμπα, Σουλάιμον 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σασάνγκ 7 (1), Μπενίτεζ 10 (5/8 δίποντα), Κουρμπί 7 (1), Τζόουνς 5, Γουίλιαμς 25 (12/18 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρους, Ζουλιέν 8 (2)