Λιετκαμπέλις-Τρέντο 74-57: Επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες η ομάδα του Καλαιτζάκη

Η Λιετκαμπέλις επέστρεψε στις νίκες στην Ευρώπη, επικρατώντας εντός έδρας της Τρέντο με 74-57 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-6, ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 1-11.

Η Λιετκαμπέλις ξεκίνησε πολύ δυνατά (21-11), με την Τρέντο στο δεύτερο δεκάλεπτο να μειώνει την διαφορά, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-32). Η Λιθουανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-43). Η Λιετκαμπέλις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Τρέντο με 74-57.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Όρελικ και Γκιεντράιτις με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει επτά πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 27:10 λεπτά. Από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς (10ρ.) και Ρέινολντς (7ρ. και δύο ασίστ) με 15 και 10 πόντους.