Τσεντεβίτα Ολίμπια-Προμηθέας 98-84: Με καθοριστικούς Πουλέν και Όγκουστ

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 98-84, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 7-7 (6η θέση), με τους Πατρινούς να πέφτουν στο 4-10 (10η θέση).

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Ο Προμηθέας κυρίως στα τελευταία λεπτά με επτά σερί πόντους, μείωσε την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-43).

Η Σλοβένικη ομάδα πάτησε το γκάζι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 37-15 και προηγήθηκε με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-58). Ο Προμηθέας με ένα επί μέρους σκορ 26-14 στην τέταρτη περίοδο προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, με την Τσεντεβίτα Ολίμπια να νικάει εντός έδρας με 98-84.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια διακρίθηκαν οι Πουλέν και Όγκουστ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, με τον Φέρελ να έχει 16 πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Γκραντ με 18 πόντους και οχτώ ριμπάουντ έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 85-58, 98-84

On Fire: Ο Πουλέν της Τσεντεβίτα Ολίμπια με 22 πόντους, ένα ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 19:24 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 84-58 (οι 26 πόντοι διαφοράς για την Τσεντεβίτα Ολίμπια στο 30ο λεπτό).

Οι διαιτητές: Λαμόνικα, Ράτσις, Σίλβα

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ ΟΛΙΜΠΙΑ (Γκόλεματς): Πούλεν 2 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Φέρελ 16 (2/3 τρίποντα), Ντούστσακ 2, Μούριτς 2, Όγκαστ 19 (8/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Χόντζιτς 3 (1), Σκούκα, Όμιτς 4 (5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντοβάνοβιτς 4 (4 ριμπάουντ), Χάμποτ 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10 (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκραντ 18 (8/11 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκάντι 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 18 (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίμπσον 5 (1), Άντριτς 6 (2), Βασιλείου 5 (1).