Μπούντουσνοστ-Προμηθέας 90-77: Ήττα στο Μαυροβούνιο για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπούντουσνοστ με 90-77 και έπεσε στο 4-11 (10η θέση), ενώ η ομάδα από το Μαυροβούνιο ανέβηκε στο 9-6 (3η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Μπούντουσνοστ με ένα επί μέρους σκορ 13-2, να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-16). Οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Αν και οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 25' λεπτό (50-50), η ομάδα από το Μαυροβούνιο συνέχισε δυναμικά και κράτησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-57). Η Μπούντουσνοστ διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 90-77.

Από την Μπούντουσνοστ διακρίθηκαν οι Πόποβιτς και Μίτσοφ με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Γκραντ και Σίμπσον με 23 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77

On Fire: Ο Γκραντ του Προμηθέα με 23 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 29:49 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 85-66 (οι 19 πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 35' λεπτό).

Διαιτητές: Μόγκουλκοτς, Πάστουσακ, Σούκις