Τσεντεβίτα Ολίμπια-Βαλένθια 82-76: Με double double του Ντράγκιτς

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 82-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-7 (3η θέση), ενώ η Ισπανική ομάδα έπεσε στο 11-6 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Τσεντεβίτα Ολίμπια με δέκα σερί πόντους, να προηγείται με εννέα πόντους στο 7' λεπτό (18-9). Η Βαλένθια μάζεψε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-19, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Οι "νυχτερίδες" πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Σλοβένικη ομάδα να κρατάει την διαφορά κατά κύριο λόγο σε διψήφιο αριθμό πόντων και να προηγείται με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 35' λεπτό (71-68). Η Τσεντεβίτα Ολίμπια ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία λεπτά και νίκησε εντός έδρας την Ισπανική ομάδα με 82-76.

Από την Τεντεβίτα Ολίμπια διακρίθηκαν οι Ντράγκιτς (10ρ. και μία ασίστ) και Μπλάζιτς με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Χέρμανσον και Τόμπι (10ρ.) με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-22, 50-37, 66-56, 82-76