Παρί-Προμηθέας 71-74: Με λάμψη Κάουαν διπλό στην πόλη του Φωτός

Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας την Παρί Μπάσκετμπολ με 74-71, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 5-3 όπως και η Μπούντουσνοστ στον ίδιο όμιλο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Παρί Μπάσκετμπολ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους στο 15' λεπτό (26-20). Η ελληνική ομάδα βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 16-8, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Οι Πατρινοί είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του δεύτερου μισού και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-47). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Παρί να προσπερνάει στο 36' λεπτό (68-67). Ο Προμηθέας ήταν πιο αποτελεσματικός στα τελευταία τέσσερα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας με 74-71.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κάουαν και Κουλμπόκα με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρί Μπάσκετμπολ ξεχώρισαν οι Άλμαν και Σίμς με 15 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74

On Fire: Ο Κάουαν με 21 πόντους, πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 30:56 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι επτά πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 36' λεπτό (47-40).