Προμηθέας – Χάποελ Τελ Αβίβ 83-100: Κατάρρευση

Ένα καταστροφικό διάστημα 10 λεπτών για τον Προμηθέα, που μετέτρεψε το 29-27 του 15’ σε 32-55 στο 25’, έφερε την ήττα των Πατρινών από την Χάποελ Τελ Αβίβ με 100-83, με τις δύο ομάδες, μετά από εννιά αγωνιστικές, να ισοβαθμούν με ρεκόρ 5-4.

Το ξεκίνημα των Πατρινών στο ματς ήταν εντυπωσιακό, με τον Προμηθέα να προηγείται γρήγορα με 10-2, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Χάποελ απάντησε με ένα σερί 10-0 για το 10-12, με τους γηπεδούχους, πάντως, να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 15-14, χάρη σε τρίποντο του Μουράτου. Με δύο τρίποντα των Γιανγκ και Τανούλη, για το 21-18, ξεκίνησε το β’ δεκάλεπτο ο Προμηθέας, όμως η Χάποελ έδειχνε πως πατούσε καλά στο παρκέ, πήρε και πάλι… κεφάλι στο σκορ και χάρη σε ένα επιμέρους 3-10, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με πέντε πόντους (32-37).

Το σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την Χάποελ να ξεκινά το δεκάλεπτο με ένα 18-0 που… εκτόξευσε την διαφορά των φιλοξενούμενων στους 23 πόντους (32-55). Μάλιστα, η Χάποελ έφτασε μέχρι το +28 (40-68), με τον Προμηθέα, πάντως, να μειώνει στους 20, με το φινάλε της τρίτης περιόδου (53-73). Δύο βολές του Γιανγκ έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (55-73), για να ακολουθήσει, όμως, ένα νέο 4-10 για την Χάποελ (59-83), που έβαλε… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των Πατρινών για ανατροπή. Έτσι, το τελικό 83-100 φέρνει τις δύο ομάδες ισόβαθμες με ρεκόρ 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

On fire: 26 πόντους και οκτώ ασίστ είχε ο ΜακΡέι για την Χάποελ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +29 για την Χάποελ (71-100) στο 37’

Ξεχώρισαν: Γιανγκ με 17 πόντους, Κάουαν με 16, Κουλμπόκα με 14 και Τανούλης με 13 πόντους, ξεχώρισαν για τον Προμηθέα. Για την Χάποελ 15 πόντους είχε ο Μάνφορντ.

Διαιτητές: Ορντόβ, Ομπρκέζεβιτς, Κονσταντίνοβς