Χέμνιτζ-Ούλμ 70-85: Διπλό για την ομάδα του Λάκοβιτς

Η Ούλμ υπό τις οδηγίες του Γιάκα Λάκοβιτς, επικράτησε εκτός έδρας της Χέμνιτζ με 85-70, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 21-11 και την έκτη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 11-21 και την 14η θέση.

Η Χέμνιτζ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και είχε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-17). Η Ούλμ βρήκε λύσεις, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Η Ουλμ διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 44-26, νίκησε εκτός έδρας την Χέμνιτζ με 85-70.

Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Κάουπειν και Κλαρκ με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χέμνιτζ διακρίθηκαν οι Ζιγκενχάγκεν και Θόρντον με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-17, 44-44, 65-75, 70-85