Γερμανία: Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Ούλμ και Όλντενμπουργκ

Η Ούλμ και η Όλντενμπουργκ έκλεισαν με εκτός έδρας νίκες την κανονική περίοδο του Γερμανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Βόννης και της Συνταινίκς αντίστοιχα.

Συνταινίκς-Όλντενμπουργκ: 72-87

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ήταν άκρως ανταγωνιστικές, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (38-38). Η Όλντενμπουργκ ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 31-17 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και ανέβασαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να κερδίσουν εκτός έδρας με 87-72.

Από την Όλντενμπουργκ ξεχώρισε ο Πάουλντινγκ με 21 πόντους, με τους Μπότ, Μπρόινιγκ και Μαχάλμπασιτς να έχουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Συνταινίκς διακρίθηκαν οι Χιλ και Χούκερ με 15 πόντους.

Η Όλντενμπουργκ ανέβηκε στο 24-9 και τηντρίτη θέση, ενώ η Συνταινίκες έπεσε στο 9-25 και την 15η θέση, σώζοντας για μια νίκη την κατηγορία.

Περίοδοι: 21-20, 38-38, 55-69, 72-87

Βόννη-Ούλμ: 81-94

Η πρώτη περίοδος άνηκε στην Ούλμ, με την Βόννη βέβαια να προηγείται με τρεις πόντους στο 10' (25-22). Οι γηπεδούχοι, παρά την πίεση των πορτοκαλί, συνέχισαν να προπορεύονται και κατάφεραν να έχουν προβάδισμα με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Η Ούλμ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και κυρίως λόγω ενός επί μέρους σκορ 31-16 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Βόννη με 91-81.

Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Κάουπειν και Κόνγκερ με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βόννη διακρίθηκαν οι Μπαμπ και Μικοβίτς με 19 και 17 πόντους.

Η Ούλμ ανέβηκε στο 23-11 και την έκτη θέση, ενώ η Βόννη έπεσε στο 12-22 και την 13η θέση.

Περίοδοι: 25-22, 46-39, 65-63, 81-94