Άλμπα-Βόννη 86-88: Γκέλα για τους Βερολινέζους με «25αρα» του Τζάκσον-Κάρτραιτ

Η Βόννη έκανε την έκπληξη και νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 88-86 στην πρώτη αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Άλμπα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Αν και η Βόννη μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κίτρινοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-41).

Παρότι η Βόννη συνέχισε να πιέζει στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-69). Η Βόννη με ένα επί μέρους σκορ 19-14, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 88-86.

Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Τζάκοσν-Κάρτραιτ και Γουόρντ με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Έρικσον και Ζούσμαν με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-12, 48-41, 72-69,  86-88