Μπάγερν-Ούλμ 83-86: Ήττα στην παράταση για τους Βαυραούς με τις οχτώ απουσίες

Η Ούλμ νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με τις οχτώ απουσίες στην παράταση με 86-83 για την πρώτη αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Μπάγερν Μονάχου  αντιμετώπισε την Ουλμ δίχως τους τραυματίες και ασθενείς Χάντερ, Ουόλντεν, Σίλινγκ, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ζίπσερ, Ραντόσεβιτς και τον τιμωρημένο Λούτσιτς,

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Ούλμ να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).  Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Αν και η Ούλμ πίεζε για να μειώσει την διαφορά, οι Βαυαροί διατήρησαν το προβάδισμα τους και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-55). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Ούλμ να προηγείται με  75-71, αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με  δύο βολές του Γουάιλερ-Μπαμπ και ένα δίποντο του Χίλιαρντ, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (75-75).

Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Χρίστον και Φελίτσιο με 28 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Χίλιαρντ και Τόμας με 26 και 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-35, 58-55, 75-75 (κ.α.), 83-86 (παρ.)