Μπάμπεργκ-Μπάγερν 86-95: Επιστροφή στις νίκες με υπογραφή Ρούμπιτ και Λούτσιτς

Μετά την ήττα από τους Κραίλσχαιμ Μέρλινς (77-68), η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εκτός έδρας επί της Μπάμπεργκ με 95-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-3 και την δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-9 και την 12η θέση.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε δυνατά και παίζοντας αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-24). Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-42).

Αν και η Μπάμπεργκ ισοφάρισε τρεις φορές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι φόρτσαραν και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-69).  Η Μπάγερν Μονάχου ήταν ανώτερη στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπάμπεργκ με 95-86.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Ρούμπιτ (7ρ.) και Λούτσιτς (9ρ. και μία ασίστ) με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάμπεργκ ξεχώρισαν οι Μίτσελ (8ρ. και δύο ασίστ) και Σκοτ με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-30, 42-49, 67-71, 86-95