Άλμπα-Λούντβινγκσμπουργκ 75-76: Απόδραση από το Βερολίνο με «22αρα» Ντάρντεν

Η Λούντβινγκσμπουργκ επικράτησε εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 76-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-6 (4η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-5 (7η θέση).

Η Άλμπα Βερολίνου είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Λούντβινγκσμπουργκ να πιέζει, αλλά τους πρωταθλητές Γερμανίας να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 22-15 και προηγήθηκαν με έξι γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (44-38).

Οι Βερολινέζοι μείωσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-59). Η Λούντβινγκσμπουργκ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 76-75.

Από την Λούντβινγκσμπουργκ διακρίθηκαν οι Τρεμέλ Ντάρντεν με 22 πόντους, με τους Ράντεμπαχ και Γούνταρτ να έχουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Σμιθ με 12 πόντους, με τους Λάμερς, Λο και Ζούσμαν να σκοράρουν από δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  23-22, 38-44, 59-61, 75-76