Χάιντελμπεργκ-Μπάγερν 70-92: «Άλωσαν» την Βαδή-Βηδεμβέργη οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Χάιντελμπεργκ με 92-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-4 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-11 (13η θέση).

Η Μπάγερν ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε προβάδισμα με 12 πόντους (12-0, 4' λεπτό), με την Χάιντελμπεργκ να μειώνει στα επόμενα λεπτά, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι Βαυαροί πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-16, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-33).

Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε το προβάδισμα της με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Χάιντελμπεργκ με 92-70.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οΙ Ρούμπιτ και Γιαραμάζ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Χάιντελμπεργκ ξεχώρισαν οι Λοούερι (1ρ, και τέσσερις ασίστ) και Μαξιμιλιάν (8ρ. και τρεις ασίστ) με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 33-47, 57-68, 70-92