Κράιλσχαϊμ–Άλμπα 76-86: Οι Βερολινέζοι επέστρεψαν από το -16 και κατέκτησαν το Κύπελλο Γερμανίας

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε τους Κράιλσχαϊμ Μέρλινς με 86-76 και κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας.

Η Κράιλσχαϊμ ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και επέβαλλε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Οι Μέρλινς πήραν προβάδισμα με 16 πόντους (36-21, 15' λεπτό), με την Άλμπα να μειώνει την διαφορά, αλλά να υπολείπεται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-39).

Οι Βερολινέζοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Η Άλμπα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Κράιλσχαϊμ με 86-76.

Από την Άλμπα διακρίθηκαν οι Λο και Σμιθ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Κράιλσχαϊμ ξεχώρισαν οι Σορτς και Στάκει με 30 και 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-39, 58-64, 76-86