Άλμπα. Β – Μπάιροϊτ 87-53: Περιμένουν με άγριες διαθέσεις τον Παναθηναϊκό

Με ένα ασύλληπτο σερί 32-0 στο τέλος, η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε με 87-53 την Μπάιροϊτ, για την 28η αγωνιστική της γερμανικής λίγκας και επέστρεψε στις νίκες πριν από το ματς με τον Παναθηναϊκό (6/4).

Με το σκορ 55-53 στο 31ο λεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βάλουν ούτε… βολή μέχρι τη λήξη, με την Άλμπα να κάνει πάρτι και να φτάνει σε θρίαμβο.

Για τους νικητές οι Ντα Σίλβα και Τίμαν είχαν από 20 πόντους, ενώ για την Μπάιροϊτ, που είχε 0/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 1/2 βολές στην τέταρτη περίοδο, ο Ντόρεθ έβαλε 12 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Άλμπα ανέβηκε στο 17-6 (5η θέση) και συνεχίζει να διεκδικεί ακόμα και την πρώτη θέση, εκεί όπου βρίσκεται η Βόννη με πέντε περισσότερα παιχνίδια και ρεκόρ 21-7. Από την άλλη η Μπάιροϊτ έπεσε στο 11-17, παραμένοντας στην 11η θέση.

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-35, 52-49, 87-53