Χάμπουργκ Τάουερς-Μπάγερν 87-83: Εκτός έδρας ήττα για τους Βαυαρούς παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Τόμας

Οι Χάμπουργκ Τάουερς επικράτησαν εντός έδρας επί της Μπάγερν Μονάχου με 87-83 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 18-13 (7η θέση), ενώ η ομάδα από την Βαυαρία έπεσε στο 22-8 (3η θέση). Η Μπάγερν Μονάχου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα για τα playoffs της EuroLeague εντός έδρας, την Τετάρτη (27/4) και την Παρασκευή (29/4).

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Χάμπουργκ Τάουερς, οι οποίοι ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Η Μπάγερν Μονάχου έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-17 στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσε την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιοξενούμενους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-66). Η Μπάγερν Μονάχου ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τους Χάμπουργκ Τάουερς με 87-83.

Από τους Χάμπουργκ Τάουερς διακρίθηκαν οι Χομέσλει (5ρ. και τρεις ασίστ) και Κότσαρ (10ρ. και έξι ασίστ) με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Τόμας (9ρ. και μία ασίστ) και Ρούμπιτ (8ρ. και τρεις ασίστ).

Δεκάλεπτα: 24-13, 41-38, 66-67, 87-83