Μπάγερν-Χέμνιτζ 77-53: Οι Βαυαροί έκαναν το 1-0 στα προημιτελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εντός έδρας την Χέμνιτζ με 77-53 και έκανε το 1-0  στα προημιτελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Δυνατά ξεκίνησε η Μπάγερν Μονάχου στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15).  Αν και η Χέμνιτζ  πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (27-23, 15' λεπτό), με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρονου (36-31).

Οι Βαυαροί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-9, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-40). Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Χέμνιτζ με 77-53.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Τόμας και Βέιλερ-Μπάμπ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Χέμνιτζ  ξεχώρισαν οι Σουσίνσκας και Βάιντερμαν με εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-31, 60-40, 77-53