Άλμπα-Μπάμπεργκ 97-85: Δεύτερη νίκη στα προημιτελικά για τους Βερολινέζους

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εντός έδρας την Μπάμπεργκ με 97-85 και έκανε το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα για την Άλμπα, η οποία ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-11).  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Αν και οι "κίτρινοι" πήραν προβάδισμα ακόμη και με 22 πόντους (60-38, 23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Μπάμπεργκ μείωσε την διαφορά και υπολείπονταν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-63). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπάμπεργκ με 97-85, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά των προημιτελικών του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Λο με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάμπεργκ ξεχώρισαν οι Γκέμπεν και Ντόουβ με 21 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα:  18-11, 47-34, 74-63, 97-85