Μπάγερν-Ούλμ 87-80: Με το δεξί ξεκίνησαν οι Βαυαροί στο γερμανικό πρωτάθλημα

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Ούλμ με 87-80, για την πρώτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μπάγερν Μονάχου να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα και για αυτό ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Η Ούλμ με ένα επί μέρους σκορ 21-15, κάλυψε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (39-39).

Οι Βαυαροί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-54). Παρότι οι πορτοκαλί πίεσαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους στο 37' λεπτό (78-75), η Μπάγερν Μονάχου βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 87-80.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Γουίνστον και Βέιλερ-Μπαμπ με 20 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Μόμπλει και Ρόμπινσον με έντεκα και εννέα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-39, 67-54, 87-80