Όλντενμπουργκ-Άλμπα 81-89: Έκαναν το 3/3 οι Βερολινέζοι

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας την Όλντενμπουργκ με 89-81 και έκανε έκανε το 3/3 στο γερμανικό πρωτάθλημα, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 2-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Άλμπα Βερολίνου να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι Βερολινέζοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-52). Αν και η Όλντενμπουργκ πίεσε, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 29-19 στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 89-81.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Λο και Τίμαν με 18 πόντους έκαστος. Από την Όλντενμπουργκ ξεχώρισαν ο Ράσελ με 16 πόντους, με τους Ντρέχσελ, Κλάασεν και Τινγκ που σκόραραν 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 52-70, 81-89