Όλντενμπουργκ-Λούντβινγκσμπουργκ 92-86: Προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας η ομάδα από την Κάτω Σαξονία

Η Όλντενμπουργκ νίκησε την Λούντβινγκσμπουργκ με 92-86 για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Άλμπα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου.

Αν και η Όλντενμπουργκ πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 3' λεπτό (8-2), αλλά η Λούντβινγκσμπουργκ με ένα επί μέρους σκορ 26-15, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). H ομάδα από την Βαδή-Βηδεμβέργη ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-37).

Αν και η ομάδα της Κάτω Σαξόνιας πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 29-20, αλλά η ομάδα του κόουτς Κινγκ διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-66). η Όλντενμπουργκ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17 και κατάφερε να νικήσει την Λούντβινγκσμπουργκ με 92-86, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Από την Όλντενμπουργκ διακρίθηκε ο Ράσελ με 26 πόντους, με τους Τζούιστον και Λέισνερ έβαλαν από 14 πόντους έκαστος. Από την Λούντβινγκσμπουργκ ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Νταν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-28, 37-49, 66-69, 92-86