Μπάγερν-Άλμπα 83-77: Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 83-77 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπάγερν να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Αν και οι Βαυαροί ανέβασαν την διαφορά στους δέκα πόντους (36-26, 15' λεπτό), με την Άλμπα να πιέζει. Η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Η ομάδα του κόουτς Ανδρέα Τρινκιέρι έκαναν ένα επί μέρους σκορ 20-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-52). Αν και η Άλμπα Βερολίνου πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 83-77, για αυτό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Γουίνστον και Βέιλερ Μπαμπ με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Σμιθ και Βέρζελ με 31 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-17, 40-39, 60-52, 83-77