Βίρτους Μπολόνια-Αρμάνι 68-73: Χάλασαν το ντεμπούτο του Μπελινέλι οι Μιλανέζοι

H Αρμάνι Μιλάνο έκανε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια με 73-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-1 και την πρώτη θέση, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 7-5 και την τέταρτη θέση.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει, με την Βίρτους Μπολόνια να περνάει μπροστά και να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23).  Οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 23-14, ξαναπήραν το προβάδισμα και ήταν με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (46-38).

Η Βίρτους Μπολόνια αντέδρασε και με ένα δικό της επί μέρους σκορ 20-12 έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-58), αλλά δεν κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά στην τέταρτη περίοδο, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίζει πιο αποτελεσματικά και τελικά να νικάει μρ 73-68.

Σε αυτό το ματς έγινε και το  πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Μάρκο Μπελινέλι με τη φανέλα της Βίρτους Μπολόνια, ο οποίος είχε εννιά πόντους, μια ασίστ και ένα ριμπάουντ.

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Χάντερ, Τεόντοσιτς και Γκάμπλε με 12 πόντους έκαστος, ενώ από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκε ο Πάντερ με 18 πόντους και οι Λεντέι και Σιλντς σκόραραν από 16 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 24-23, 38-46, 58-58, 68-73