Μπρίντιζι-Σάσαρι 90-97: Άλωσαν της Απουλία οι Μπιανκομπλού

Η Σάσαρι κατάφερε να επικρατήσει σε ένα εκτός έδρας αγώνα με υψηλά επίπεδα δυσκολίας της Μπρίντιζι με 97-90, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν στο 18-9 και την τέταρτη θέση, ενώ η ομάδα από την Απουλία έπεσε στο 19-7 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση.

Η Μπρίντιζι ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μερους, με την Μπρίντιζι να παίρνει διαφορά με πέντε πόντους (65-60), αλλά οι μπιανκομπλού μείωσαν την απόσταση και για αυτό το λόγο, οι γηπεδούχοι πήγαν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα μόλιες δύο πόντων (67-65). Η τελευταία περίοδος μας επιφύλλασε πολλούς πόντους και ανταγωνιστικό θέαμα, με την Σάσαρι χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 32-23, να ανατρέψει τις καταστάσεις και να επικρατεί εκτός έδρας με 97-90.

Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Κρούσλιν και Μπέρνελ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπρίντιζι διακρίθηκαν οι Χάρισον και Πέρκινς με 22 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 28-22, 44-44, 67-65, 90-97