Βίρτους-Τρέντο 83-91: Άλωσε την Μπολόνια με κορυφαίους Μπρόουν και Γουίλιαμς

Η Τρέντο έκανε την υπέρβαση και νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 91-83, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 13-15 και την όγδοη θέση, που οδηγεί στα playoffs, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 19-9 και την τρίτη θέση.

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε πιο δυνατά, με την Τρέντο να την ακολουθεί κατά πόδας, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Η Τρέντο ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 24-26 και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Στο δεύτερο μέρος, η Τρέντο είχε τον έλεγχο του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στην Βίρτους Μπολόνια, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας με 91-83.

Από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Μπρόουν και Γουίλιαμς με 26 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Τεόντοσιτς με 22 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 25-21, 41-45, 62-65, 83-91