Βίρτους Μπολόνια-Μπρίντιζι 92-72: Άνετη φιλική επικράτηση για την ομάδα του Σκαριόλο

Η Βίρτους Μπολόνια υπό τις οδηγίες του Σέρτζιο Σκαριόλο επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Μπρίντιζι με 92-72 ενόψει των αγώνων για το Ιταλικό Σούπερ Καπ.

Αν και η Βίρτους ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα (8-4), η Μπρίντιζι έκανε ένα επί μέρους σκορ 19-10 και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18).  Η ομάδα της Μπολόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 30-12 και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Οι πρωταθλητές Ιταλίας συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 22-14 και πήρε προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-49). Αν και η Μπρίντιζι προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 92-72.

Aπό την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Γουίμς και Μπελινέλι με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπρίντιζι διακρίθηκαν οι Γκασπάρντο και Ζανέλι με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-23, 48-35, 70-49, 92-72

VIRTUS SEGAFREDO BOLOGNA: Tessitori 7, Belinelli 15, Pajola 7, Alibegovic 4, Ruzzier, Hervey 14, Udoh 6, Weems 18, Jaiteh 8, Abass 13, Sodaroli, Colombo. All.: Scariolo.

HAPPY CASA BRINDISI: Carter 8, Adrian 5,  J. Perkins, Zanelli 13, Visconti 12, Gaspardo 17, Ulaneo 9, Redivo 2, N.Perkins 6, Udom ne, Guido ne. All.: Vitucci.