Mε κορυφαίο τον Τονούτ πήρε την νίκη η Βενέτσια, η Τρεβίζο υπέταξε την Νάπολι

Η Βενέτσια και η Τρεβίζο ξεκίνησαν με νίκες στο φετινό Ιταλικό Σούπερ Καπ.

Βενέτσια-Φορτιτούντο Μπολόνια: 83-70

Η Βενέτσια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-13). Η ομάδα από την Βενετία συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 23-14 και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-27).

Η Φορτιτούντο βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 23-15 μείωσε την διαφορά, αλλά η ομάδα από την Βορειοανατολική Ιταλία διατήρησε το προβάδισμα της και πήρε διαφορά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Παρά την πίεση της ομάδας από την Μπολόνια, η Βενέτσια διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε με 83-70.

Με αυτήν την νίκη, η Βενέτσια έκανε το 1-0 στον Α' Όμιλο, στον οποίο η Ρέτζιο Εμίλια είχε ρεπό.

Από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Τονούτ και Βιτάλι με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φορτιτούντο Μπολόνια ξεχώρισε ο Μπαλντάσσο με 16 πόντους, με τους Γκροσέλε και Άσλει να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Reyer Venezia: Tonut 14, Phillip 6, Charalampopoulos 4, Brooks 7, Watt 12, Cerella, Mazzola 11, Sanders 8, Denicolao 4, Daye 4, Stone, Vitali 13. All.: De Raffaele.

Fortitudo Lavoropiù Bologna: Aradori 10, Benzing 2, Richardson 11, Baldasso 16, Groselle 13, Ashley 13, Mancinelli, Procida 5, Manna. All.: Repesa.

Δεκάλεπτα: 21-13, 44-27, 59-50, 83-70

Δείτε το σχετικό βίντεο:

Νάπολι-Τρεβίζο: 58-68

Η Τρεβίζο ξεκίνησε πιο δυναμικά τον αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-12). Αν και η Νάπολι με ένα επί μέρους σκορ με 16-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, η Τρεβίζο προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-28).

Το σκορ παρέμεινε χαμηλά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και παρότι η Νάπολι μείωσε στους τρείς πόντους (42-39, 29'), η Τρεβίζο διατήρησε το προβάδισμα της και πέρασε μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-39).  Παρότι η  Νάπολι πίεσε και ήθελε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Τρεβίζο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 68-58.

Με αυτήν την νίκη, η Τρεβίζο έκανε το 1-0 και η Νάπολι έπεσε στο 0-1 στον Γ' Όμιλο, στον οποίο η Μπρέσια είχε ρεπό.

Από την Τρεβίζο ξεχώρισαν ο Σιμς και Ντίμσα με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Νάπολι διακρίθηκαν οι ΜακΝτάφι και Μαρίνι με 19 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-26, 28-36, 39-47, 58-68