Τρέντο-Τριέστε 83-94: Ξεκίνημα με νίκη για τους ερυθρόλευκους στο Ιταλικό Σούπερ Καπ

Η Τριέστε επικράτησε της Τρέντο με 94-83 στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του φετινού Ιταλικού Σούπερ Καπ.

Αν και η Τρέντο πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0, 1'), η Τρίεστε είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15).  Παρότι οι ασπρόμαυροι πίεζαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τριέστε προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-40).

Η Τρέντο συνέχισε να πιέζει και μείωσε στον ένα πόντο (60-59) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Τριέστε να διατηρεί το προβάδισμα της και να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-64). Ίδισ σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με την Τρέντο να πιέζει, αλλά την Τριέστε να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 94-83.

Με αυτήν την νίκη, η Τριέστε έκανε το 1-0, η Τρέντο το 0-1 στον Δ' Όμιλο, ενώ η Τορτόνα είχε ρεπό.

Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Κονατέ (11ρ.) και Λέβερ με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τρέντο διακρίθηκαν οι Ρέινολντς και Σάουντερς με 23 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-23, 40-49, 64-73, 83-94