Βίρτους-Βαρέζε 97-56: Mε υπογραφή των Χέρβει και Γουίμς

Η Βίρτους Μπολόνια υπό τις οδηγίες του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο, φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Βαρέζε με 97-56 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 1-1.

Η Βίρτους ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-50). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμούς και με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 25-6, κατάφερε να νικήσει την Βαρέζε με 97-56.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Χέρβει και Γουίμς με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαρέζε ξεχώρισαν οι Εγκμπονού και Σορόκας με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-17, 44-35, 72-50, 97-56