Ντερτόνα Τορτόνα - Βίρτους 93-76: Θύμα έκπληξης η Μπολόνια

Η Ντερτόνα Τορτόνα επικρλατησε με με σκορ 93-76 απέναντι στην Βίρτους και την υποχρέωσε στην δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ η Μπολόνια έπεσε στο 4-2.

Στην πρώτη περίοδο η Μπολόνια ήταν καλύτερη και κατάφερε να προηγηθεί με 2 πόντους (20-22,10') στην πρώτη περίοδο. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και τελείωσαν το ημίχρονο στο +15 (51-36,20').  Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν οι πρωτοεμφανιζόμενοι και μετά την ανάπαυλα και σόκαραν την την Βίρτους φτάνοντας στη νίκη με 93-76.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Νταούμ με 18 πόντους και ακολούθησε ο Μακούρα με 15 πόντους.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γουίμς με 28 πόντους και ακολούθησε ο Μανιόν με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 51-36, 73-65, 93-76.