Βίρτους-Κρεμόνα 79-71: Με «20αρα» του Μπελινέλι συνεχίζουν νικηφόρα οι πρωταθλητές

Η Βίρτους Μπολόνια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Κρεμόνα με 79-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 14-3 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-12 (16η θέση).

Η Βίρτους Μπολόνια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Η Κρεμόνα ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 13-7, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (32-25).

Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-49). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Κρεμόνα με 79-71.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι (2ρ. και μία ασίστ) με 20 πόντους, με τον Κορντινιέρ (2ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τζάιτεχ (6ρ.) με 12 πόντους έκαστος. Από την Κρεμόνα ξεχώρισαν οι Σπανιόλο (3ρ. και τέσσερις ασίστ) και Ποέτα (1ρ. και επτά ασίστ) με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-12, 32-25, 54-49, 79-71