Αρμάνι-Τορτόνα 78-61: Με Μέλι και Χαλ κατέκτησαν οι Μιλανέζοι το Κύπελλο Ιταλίας

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Τορτόνα με 78-61 και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας, σηκώνοντας το όγδοο ανάλογο τίτλο στην ιστορία της.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καταιγιστικά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-13).  Η Τορτόνα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Μιλανέζοι διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Πεδεμόντιο να μειώνει στον ένα πόντο (44-43, 25' λεπτό), με τους "κόκκινους" να παραμένουν μπροστά και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-47). Η Αρμάνι πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 25-14 και νίκησε την Τορτόνα με 78-61.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μέλι και Χαλ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Τορτόνα ξεχώρισαν οι Μακούρα και Φιλόι με 17 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-13, 41-33, 53-47, 75-59