Τορτόνα-Βίρτους 94-82: Οι νεοφώτιστοί άφησαν εκτός τελικού τους πρωταθλητές

Η Τορτόνα έκανε την μεγάλη έκπληξη και νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 94-82.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Τορτόνα με ένα επί μέρους σκορ 11-4, να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Η ομάδα από το Πεδομόντιο ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-41).

Οι νεοφώτιστοί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 30-15 και προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-56). Η Βίρτους Μπολόνια προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 26-14, αλλά η Τορτόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 94-82, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Από την Τορτόνα διακρίθηκαν οι Φιλόι και Μακούρα με 18 πόντους έκαστος. Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Γουίμς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-41, 80-56, 94-82