Τρεβίζο-Φορτιτούντο 93-99: Με διψήφιο Χαραλαμπόπουλο νίκησε στην παράταση (vid)

Η Φορτιτούντο Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Τρεβίζο με 99-93 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-14 (15η θέση), με τους γηπεδούχους να έχουν ρεκόρ 8-11 (11η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την Φορτιτούντο Μπολόνια να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Αν και η Τρεβίζο μείωσε στον ένα πόντο (29-28, 14' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 24' λεπτό (45-45), με την ομάδα από την Μπολόνια να παραμένει μπροστά και να προηγείται με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54). Η Τρεβίζο επέστρεψε στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 26-18, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (26-18). Η Φορτιτούντο Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική στην παράταση με ένα επί μέρους σκορ 19-13 και νίκησε εκτός έδρας την Τρεβίζο με 99-93.

Από την Φορτίτουντο Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπενζίνγκ και Φραζίερ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο με 15 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 26 λεπτά. Από την Τρεβίζο ξεχώρισαν οι Ντίμσα και Ίμπρο με 23 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 34-40, 54-62, 80-80 (τέλος της κανονικής περιόδου), 93-99 (τέλος της παράτασης)