Φορτιτούντο-Βίρτους 82-85: Το ντέρμπι της Μπολόνια βάφτηκε ασπρόμαυρο

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Φορτιτούντο Μπολόνια με 85-82 και πήρε το ντέρμπι της πόλης, με τους "ασπρόμαυρους να ανεβαίνουν στο 17-3 (2η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 6-15 (16η θέση).

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Αν και η Φορτιτούντο ισοφάρισε στο 15' λεπτό (34-34), οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν να προπορεύονται και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-43).

Οι πρωταθλητές Ιταλίας πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 22-14 και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-57). Η Φορτιτούντο ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-17, με την Βίρτους να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 85-82.

Από την Βίρτους διακρίθηκαν οι Χάκετ και Σαμπσόν με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Φορτιτούντο Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπενζίνγκ και Φραζίερ με 19 και 14 πόντους, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έχει πέντε πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 23 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-25, 43-46, 57-68, 82-85