Τριέστε-Φορτιτούντο 77-85: Εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Χαραλαμπόπουλου

Η Φορτιτούντο Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Τριέστε με 85-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-15 (15η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-12 (10η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Τριέστε να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Η Φορτιτούντο Μπολόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36).

Παρά την πίεση της Τριέστε, οι κυανόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57).  Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους (66-63, 32' λεπτό) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Φορτιτούντο Μπολόνια ήταν αποτελεσματική και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Τριέστε με 85-77.

Από την Φορτιτούντο Μπολόνιο διακρίθηκε ο Φραζίερ με 18 πόντους, με τους Μπένζινγκ και Φελντέιν να σκοράρουν από 17 πόντους έκαστος. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε οχτώ πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ σε 29 λεπτά. Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Ντελία με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-43, 57-61, 77-85