Τριέστε-Βίρτους 81-92: Με double-double του Τζάιτεχ

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Τριέστε με 92-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 20-3 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-14 (11η θέση).

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-40). Η Τριέστε πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "ασπρόμαυρους" να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-64). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας την Τριέστε με 92-81.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Τζάιτεχ (10ρ. και μία ασίστ) και Γουίμς (2ρ. και τρεις ασίστ) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τριέστε ξεχώρισαν οι Μπανκς (6ρ. και μία ασίστ) και Γκρατζιούλις (7ρ. και δύο ασίστ) με 27 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-34, 40-54, 64-73, 81-92