Σάσαρι-Αρμάνι 92-90: Οι «νησιώτες» υπέταξαν τους Μιλανέζους

Η Σάσαρι έκανε την έκπληξη και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 92-90 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-11 (4η θέση), ενώ οι κόκκινοι έπεσαν στο 19-4 (2η θέση).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Σάσαρι να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24). Οι μπλε πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-19, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-43).

Οι κόκκινοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 30-19, αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-73).  Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και την Σάσαρι να νικάει εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 92-90. Ιδιαίτερα, για τους Μιλανέζους επικρατεί ανησυχία λόγω του τραυματισμού του Τζίτζι Ντατόμε, που χτύπησε στο γόνατο και αγωνίστηκε μόλις δύο λεπτά.

Από την Σάσαρι διακρίθηκαν οι Λόγκαν και Μπιλάν με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Μπεντίλ και Ντιλέινι με 22 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-24, 56-43, 75-73, 92-90