Νάπολι-Μπρέσια 68-70: Διπλό και συνεχίζει νικηφόρα η ομάδα του Μήτρου-Λονγκ

Η Μπρέσια νίκησε εκτός έδρας την Νάπολι με 70-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-7 (3η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-15 (13η θέση).

Η Μπρέσια ξεκίνησε με αναμμένες τις μηχανές και παίζοντας ωραίο μπάσκετ, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-11).  Η Νάπολι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, μάζεψε την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 26-18, αλλά η ομάδα από την Λομβαρδία προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55). Το σκορ έμεινε χαμηλά στην τέταρτη περίοδο (14-13), με την Μπρέσια να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει εκτός έδρας την Νάπολι με 70-68.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Μήτρου-Λονγκ και Πετρουτσέλι με έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Νάπολι ξεχώρισαν οι Παρκς (12ρ.)  και Ριτς με έντεκα πόντους έκαστος, με τον Γκουνταιτις να έχει οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-26, 29-38, 55-56, 68-70